zaflora logozaflora icon@2x
Back to Blog Posts

Výsadba podzimních cibulovin: Klíč k jarní záplavě květů

Podzim je ideální čas pro výsadbu cibulovin, které v příštím roce přinesou krásné jarní květy. Tyto rostliny jsou oblíbené pro svou nenáročnost a schopnost rozzářit zahradu hned na začátku sezóny. Mezi nejoblíbenější podzimní cibuloviny patří tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty a sněženky. Aby vám tyto květiny dělaly radost, je třeba dodržet několik základních pravidel při jejich výsadbě.

Řada květin uprostřed parku

1. Výběr správného místa

Cibuloviny mají rády slunná místa s dobře propustnou půdou. Při výběru místa je důležité myslet na to, že tyto rostliny budou na jaře potřebovat dostatek světla. Mějte také na paměti, že většina cibulovin nesnáší přemokření, proto se vyhněte oblastem, kde se drží voda. Pro co největší efekt využijte k výsadbě taková místa, která máte na dohled z oken nebo ideálně přímo u vstupu do domu/ zahrady, přece jen brzké jaro, kdy většina cibulovin kvete, nevyužíváme ještě pro delší pobyt v zahradě, proto by byla škoda mít je někde daleko z dohledu.

2. Příprava půdy

Před výsadbou je dobré půdu dobře připravit. Prokypřete ji a přidejte kompost nebo jiné organické hnojivo, aby měla cibulovina dostatek živin. Pokud máte těžkou, jílovitou půdu, můžete přidat písek, aby se zlepšila její propustnost a cibule nevyhnívaly.

3. Kdy vysazovat

Podzimní cibuloviny by měly být vysazeny od září do listopadu, ideálně 6 až 8 týdnů před prvními mrazy. Toto období dává cibulím dostatek času na to, aby zakořenily, než přijde zima.

4. Hloubka a rozestupy

Obecně platí pravidlo, že cibule by měly být zasazeny do hloubky třikrát větší, než je jejich výška. Například cibule tulipánu, která je vysoká 5 cm, by měla být zasazena do hloubky 15 cm. Co se týče rozestupů, záleží na druhu rostliny, ale obecně by mezi cibulemi mělo být asi 10–15 cm místa, počítáme totiž s tím, že cibule si udělá dceřinné cibulky a tím se sama rozmnoží do šířky.

5. Skupinová výsadba

Pro dosažení nejlepších vizuálních efektů se doporučuje vysazovat cibuloviny ve skupinách. Můžete vytvořit malá hnízda s několika cibulemi stejného druhu, což na jaře vytvoří krásné kvetoucí ostrůvky. Tento způsob výsadby také umožní lepší využití prostoru na záhoně. A pamatujte, že není tulipán jako tulipán…. i cibuloviny mohou udělat fantastické divadlo, jelikož mezi stovkami druhů a odrůd jsou cibuloviny kvetoucí v různou jarní dobu. Díky tomu a díky dobré skladbě cibulovin, se kterou Vám pomůže každý šikovný zahradník, se Vám na záhonu může střídat kombinace barev, tvarů i druhů a celé jaro bude na co se koukat.

ruce držící cibulky narcisů před sázením

6. Mulčování a ochrana před zimou

Po výsadbě je dobré záhony zamulčovat vrstvou listí, kompostu nebo kůry. Mulč pomůže udržet v půdě vlhkost a ochrání cibule před silnými mrazy. 

detail okrasné aloe rostoucí v mulčované půdě

7. Ochrana před škůdci

Cibuloviny mohou lákat různé škůdce, jako jsou hlodavci nebo hmyz. Pokud máte problémy s hlodavci, můžete cibule vysazovat do speciálních košů, které je ochrání. Nebo si mezi cibule zasaďte i cibule řebčíku královského, který hlodavce spolehlivě odpuzuje. Proti houbovým chorobám lze cibule před výsadbou ošetřit fungicidním roztokem.

Výsadba podzimních cibulovin je snadná a odmění vás nádhernými jarními květy. S trochou péče při výběru místa, přípravě půdy a ochraně cibulí můžete zajistit, že vaše zahrada bude na jaře plná barev a života. Stačí dodržet několik základních kroků a těšit se na krásnou jarní sezónu.

arrow-left